Pokud chtějí dnes stavební firmy zahájit výstavbu, musí od různých úřadů a zodpovědných orgánů získat desítky razítek a následně absolvovat povolovací řízení, které se skládá ze tří fází — vliv na životní prostředí, územní rozhodnutí a stavební povolení. Tento proces úřadům často zabere několik měsíců.
„Situace je opravdu zoufalá. Například na závazná stanoviska, která jsou nutná k udělení stavebního povolení, se v Brně čeká i třičtvrtě roku. A to jsou závazná stanoviska jen střípek v mozaice, který stavební společnosti musí získat, aby vůbec mohly začít stavět,“ upozorňuje na alarmující situaci Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.
Zrychlení stavebního procesu je snem každého
Na zdlouhavost a nedodržování lhůt úřadů si stěžuje také Marek Vinter z inženýrské a developerské společnosti AVRIOINVEST. Proto Vinter vítá, že součástí nového stavebního zákona má být takzvaná fikce souhlasu. „Fikce souhlasu znamená, že pokud se odpovědný úřad nevyjádří ve třicetidenní lhůtě, ve složitějších případech do šedesáti dní, bude se naše žádost považovat za vyřízenou. Podle nás jde o správný nástroj na nečinnost a alibismus úřadů,“ říká Vinter.
Úřady se brání jednoduchým argumentem — nedostatečným počtem kvalifikovaných pracovních sil. S vytížeností by ale úřadům měl odlehčit připravovaný zákon. Vzniknout má totiž Nejvyšší stavební úřad, který má od obcí převzít stavební agendu. Hlavním cílem má být jednotné rozhodování při stavebních procesech.
Nový stavební zákon - pochybnosti, naděje a skepse
Další změnou, která má stavebním a developerským firmám ulehčit, je ukončení nekonečných přezkumů. Právě přezkoumávání odvolacími úřady prodlužuje lhůty o další měsíce, někdy i roky, protože v mnoha případech úřad vrací věc k přepracování. Nově by měla být žaloba ve správním soudnictví přípustná pouze proti pravomocnému rozhodnutí stavebního úřadu.