Samonosné schodiště

Dřevěné schodiště se samonosnou konstrukcí nese celou svou hmotnost samo, tedy nepotřebuje žádné další podpěrné konstrukce, takže prostor po schody je vám k dispozici. Můžete se rozhodnout si pod něj umístit úložný prostor, nebo schodiště zabudovat do interiéru a v místech pod ním prostě bydlet.

Samonosné schodiště můžete mít buď s jednoduchými a designově krásnými nášlapy, nebo schodiště doplnit také o podstupně. Volné stupně mohou být problém pro osoby, které trpí závratí, podstupně prostor pod schody zakryjí a problém tak odstraní. Dalším důvodem může být uzavření prostoru pod schody, ať už jde jen o úložný prostor, nebo přímo malou místnost. Bez podstupňů by se do ní shora prášilo.

Další druhy samonosného schodiště rozlišujeme podle typu použitých bočnic. Samonosné schody mohou být zadlabané, sedlové nebo zcela bez bočnic. Pokud si vyberete samonosné schody zadlabané, bočnice budou zcela bez šroubů a krytek, které mohou působit rušivě. Jednotlivé nášlapy jsou do bočnic zafrézovány, a to do hloubky 15 mm. Mezi madlo a bočnici jsou pak upevněny sloupky zábradlí.  Sedlové schody jsou ty, kde bočnice kopíruje výšku a délku nášlapů. Ze strany uvidíte typický zubatý vzhled schodů a sloupky zábradlí budou upevněny dole do nášlapů a nahoře do madla.

Základem samonosného schodiště je dřevo, ale lze ho kombinovat i s jinými materiály na zábradlí. Může to být například sklo, nerez či kov. Vybrat si můžete i další prvky – galerii, dětskou branku, parapet nebo osvětlení schodiště. Každé samonosné schodiště může mít spoustu podvariant daných tvarem (I, L, U, S), nasměrováním doprava nebo doleva a výběrem konkrétního druhu dřeva a jeho povrchové úpravy. Nejvhodnější je poradit s odbornou firmou, která doporučí ten nejvhodnější typ přesně pro váš interiér. Nebo se inspirujte z referencí dříve realizovaných schodišť.

Zdraví